Dovolená. Starosti nebo radosti?
Na zaslouženou dovolenou se těší přeci každý. Přípravy jsou ale často náročné a nejednomu z nich jde hlava kolem. Přesto se nechceme svěřit do rukou odborníků. Kdy se to vyplatí a kdy se na to vystačíme vlastními silami?
Každého z nás určitě potěší dobře odvedený kus práce, který jsme zvládli sami. Přesto není od věci si připomenout pár věcí, které bychom při plánování dovolené rozhodně neměli opomenout. V první řadě si musíme stanovit naše finanční možnosti. A také jaký ráz by měla naše dovolená vlastně mít. Pokud jsme si na tyto otázky odpověděli, začneme hledat a plánovat.
A) Vydáme-li se na vlastní pěst, budeme muset kombinovat dopravu, ubytování, stravu a další výdaje zcela samostatně. Proto je dobré mít o těchto věcech přehled. To se nám vyplatí převážně, pokud se jedná o tuzemský pobyt. Hlavně proto, že Českou republiku známe.
Známe lidí, zvyky, ceny, atd. Snadno se zorientujeme v dopravě. I kdybychom jeli autem, tak dopravní předpisy nám nebudou dělat problémy. Stejně tak pokud se jedná o pobyty takzvaně „ na otočku“. Z pravidla to jsou prodloužené víkendy, nakupovací akce nebo festivaly. V takových případech budou hrát hlavní roli peníze.
Podle svého rozpočtu si zvolíte úroveň ubytování. V létě se také dá využít ubytování ve stanu. Je to stále hodně atraktivní volba. Stravování nám nedělá problémy vzhledem ke znalosti potravin a cen. Nakupujeme zcela běžně. A pojištění, pokud jde o tuzemský zájezd, řešit příliš nemusíme.
B) Na druhou stranu vybírat si dovolenou u cestovní kanceláře nebo agentury přinese o něco málo starostí i s pobyty v zahraničí. Jsou to specialisti, kteří jsou zde přímo od toho, dovolené jsou jejich hlavní náplní práce. Můžou mít svoje výhody u přepravních společností, nebo vybraných hotelech. Různé množstevní slevy a mnoho dalšího.
Proto se ceny pobytů nemusí vždy vyšplhat vysoko. Záleží, jakou destinaci si zvolíte. Hlavní výhodu poskytují v podobě delegátů, kteří ovládají jazyk dané země. Orientují se v zákonech, a proto Vám pomohou vyřešit vzniklé situace co nejefektivněji. Důležitým bodem zůstává pojištění.
Dejte si pozor na to, zda je ve smlouvě uvedeno, co pokrývá, případně kolik za něj zaplatíte. Čtěte smlouvy pozorně. Domáhat se toho, co Vám nikdy nikdo neslíbil je bezvýznamné. Raději se o všem ujistěte dvakrát.
Na závěr bych chtěla říci, že 100% jistota povedené dovolené neexistuje. Proto pokud se vyskytnou komplikace, zachovejte chladnou hlavu. Skoro vše se dá vyřešit. A předem si vše pořádně zkontrolujte. Ne nadarmo se říká: „důvěřuj, ale prověřuj“.