Zábava

Jak bezpečně přesadit růži

Správný čas

Ideální čas na přemístění těchto květin je od počátku listopadu do poloviny února. V tuto dobu květy a listy uschnou a rostlina se soustřeďuje na získávání síly pro nový výhon a pokračování v rozvoji svých kořenů a ztrácí v tomto okamžiku výrazně méně vody, může tak přežít pohyb bez poškození. Pokud byste rostlinu přesazovali během mrazů, což je docela možné, pak je nutné ji důkladně zakrýt jedlovým jehličím nebo klestím.

V žádném případě byste růže neměli přesazovat v průběhu kvetení na jaře nebo v létě. Vzhledem k tomu, že ukládá veškerou svou sílu do výhonků a květů, může být změnou polohy poškozena.
růžový okolík

Dejte si pozor na věk rostliny

Mladé rostliny do tří let mohou být bez problémů přemístěny na nové místo. Jejich kořenová koule ještě není tak výrazná a přizpůsobuje se rychle novému prostředí.

Ale i starší dřevnaté druhy mohou být přesazeny. U starších keřů však musíte věnovat zvláštní pozornost. Vytvořte kolem kořenového systému velký poloměr. To je jediný způsob, jak zajistit, aby při kopání nebyly poškozené nebo odříznuté žádné důležité kořenové výhonky. Pokud je to možné, na podzim přesazujeme právě tyto starší rostliny, pak mají dost času na to, aby samy na svém novém místě zakořenily, než začne příští vegetační období.

Postup přesazování

● Vyklepejte půdu z vykopaného kořenového systému a prohlédněte si kořeny, zda nedošlo k poškození.

● Navzdory vší opatrnosti se při vyříznutí rostliny mohou některé kořeny odlomit, proto před vysazením na nové místo odstraňte poškozené kořenové části ostrými zahradními nůžkami. Tak si může květina snadno „opravit“ zraněné části sama.
květy růží

● Umístěte rostlinu do velkoryse vyhloubené díry a obohaťte ji kompostem. Poté zakryjte výsadbový otvor půdou.

● Nakonec zakryjte kořenovou oblast vrstvou listů a větvemi z jedlí, abyste ji ochránili před chladnými teplotami. Od poloviny března můžete ochranu proti chladu opět odstranit.

Řezání růží

● Doporučuje se, aby se růže na zimu ořezaly, takto jim zajistíte na jaře zajistí svěží a zdravý růst.

● Záhonové růže zkraťte o šířku ruky až na dolní dobře vyvinutá očka na stoncích. Pokud je to možné, nezkracujte žádné víceleté dřevo.

● Křoviny a divoké růže se takto nezkracují. Nechte víceleté hlavní výhony stát ve vzdálenosti 60 cm a všechny vedlejší výhonky odřízněte na šířku ruky.

● Odstraňte mrtvé postranní výhonky u základny.

Po úspěšném přesídlení rostliny ji můžete na jaře odměnit hnojivem. Od poloviny března ji velkoryse poskytněte organické hnojivo nebo kompost. Kořenové výhonky přebírají důležité složky postupně skrz půdu a jsou dobře zásobovány po celou dobu květu. Vaše růže vám poděkuje nádherným růstem