Podzimní hrátky s dětmi
Spousta rodičů i prarodičů říká dětem, jak oni sami během podzimních dní, když byli ze školy doma, pomáhali rodičům na poli či v domácnosti, nebo si hráli venku s kamarády hned poté, co oni sami udělali veškeré úkoly, které měli. Děti si v nynějších letech 21. století sednou k počítači, u kterého stráví poměrně dost času.
Je jen ale na rodičích, jak moc jim to dovolí a nedovolí. Děti lze zabavit účinnými praktickými věcmi, jako je například tvoření zvířátek. Na dveře pomalu klepou dny, během kterých k zemi budou padat plody lesa, žaludy a kaštany. Mimoto, že se tyto plody lesa dají sbírat, když rostou uprostřed vesnice či v okolí města, aby se poté daly zvířatům v lese nebo myslivcům, kteří je pak využijí v zimě k přikrmování lesní zvěře, můžeme použít plody k výrobě nejrůznějších postaviček.
Nejen, že se tím zlepší zručnost dětí, ale podpoří to i jejich celkovou kreativitu. A přitom není stavění těchto postaviček něčím těžkým. Stačí, pokud si kdekoliv v přírodě nasbíráme několik přírodnin, můžeme použít kaštany, šišky, větvičky, šípky, žaludy, bukvice atd. k tomu, abychom s dětmi zkusili sami nějaká zvířátka vytvořit.
Mnohdy stačí, pokud si k tomu zakoupíme tavnou pistoli nebo si pořídíme dost dobré lepidlo. Samozřejmě, že některé postavičky lze tvořit i za pomoci špejlí. Záleží na náročnosti námi tvořeného výtvoru. Když máme starší děti, dáme jim těžší úkoly, aby se u toho nenudily.
Vždy je ale samozřejmostí dávat pozor na děti, ať už se jedná o mladší nebo o starší. Při výrobě zvířátek se špejlemi můžeme dětem pomoci nožíkem, ale nikdy nožík nedáváme do ruky dítěti! Dávat dítěti do ruky ostrý či jakkoliv nebezpečný předmět je vysoce nepřístupné.
Dětem můžeme dát výzvu, kdo z nich postaví nejhezčí postavičku, nebo můžeme zkusit sami něco vyrobit a pak nechat děti hádat, o co se jedná. Pokud ale vidíme, že to dítě nebaví, je lepší nepokračovat a rozhodně dítě za to, že se do tvoření nemá, neseřvat. Ne každé dítě bude bavit tvoření zvířátek z přírodnin.