Ano, i bodlák může být léčivka
A to bodlák velmi dekorativní a mohutný. Odkud pochází a vyskytuje se i u nás v přírodě nebo zahrádkách? Tento bodlák se správně jmenuje ostropestřec mariánský, lidově se nazývá „Kristova koruna“ nebo „Mariánský bodlák. Původně pochází ze Středomoří, ale můžeme ho najít i u nás v přírodě. Ale jen místy a to hlavně na kamenitých stráních. Ale díky tomu, že je velmi dekorativní, tak ho u nás lidé také pěstují v zahrádkách. Jak vlastně vypadá? Tato velmi statná bodlákovitá rostlina má tuhé ostnité listy, které mají velmi zajímavé bílé klikaté skvrny. Může dorůst do výšky až dva metry, a určitě zaujme i svým červenofialovým květenstvím. Ale toto bodlákovité květenství může někdy být i bílé.
Tato léčivka vyžaduje slunné místo, a půda, kde ji chcete pěstovat, nesmí být kyselá. Pokud je, tak ji musíte upravit kyselost a to například trochou vápna nebo kolem ní rozmístíte kousky starých omítek. Jaké je užití této rostliny jako léčivky? Její prospěšnost je při nízkém krevním tlaku, dále velmi příznivě ovlivňuje onemocnění srdečně-cévního systému, a zároveň pomáhá i u již uvedených migrén a závratích. Ostropestřec mariánský drcený Nakliceno, je použitelný i při jiných našich potížích. Pomáhá u astmatických záchvatů, u diety, dokonce se využívá jako podpůrný prostředek, který pomáhá proti účinkům chemoterapie.
A to není všechno, dokonce se osvědčuje se při cestování, protože odstraňuje nevolnost, která je mnohdy s touto činností spojena. Také se zjistilo, že čistí cévy, může bojovat proti horečce, a vlastně se dá říct, že celkově posiluje organismus. U této léčivky se hlavně využívají semena, která jako drcená je možné jíst ihned, nebo je přidávat do pokrmů, například polévek. Ale hlavně se drcená semena použijí pro přípravu čaje, kdy se jedna čajová lžička nadrobno roztlučeného semene ostropestřce, dá do jednoho půllitru vroucí vody. Tady musíme míchat a to asi pět minut, potom necháme čaj přikrytý i se semenem a necháme vylouhovat. A to na dobu asi dvaceti minut. Poté přecedíme a můžeme ho pít dvakrát denně, a to nejlépe asi půlhodiny před jídlem.